Відмінності між протезуванням та імплантацією
Для кожного клінічного випадку лікар запропонує найбільш оптимальне рішення, щоб відновити втрачені зуби. У сучасній стоматології є два основні методи: протезування та імплантація зубів. Відмінності між процедурами представлені у таблиці.
Табл. Протези та імпланти: порівняльна характеристика
Протезування | Імплантація |
Доступна вартість. | Ціна вища. |
Можна швидко відновити зуби. | Тривалий час лікування (до 6 місяців). |
Протези встановлюються з меншим травмуванням м’яких та твердих тканин. | Більш серйозне хірургічне втручання. |
Ризики ускладнень вищі. | Мінімальна ймовірність ускладнень. |
Конструкція менш функціональна. | Імплантація повністю відновлює функції натуральних зубів. |
Знімні протези менш естетичні. | Висока естетичність та натуральність зубного ряду. |
Термін носіння конструкції менший. | Імпланти мають тривалий термін служби. |
Це порівняння допоможе вам у питанні, що вибрати для відновлення зубів: імпланти чи протези. Але остаточне рішення приймає лише лікар на основі діагностичного обстеження ротової порожнини та загального здоров’я пацієнта.
Показання до імплантації та показання до протезування
Вибір ортодонтичної системи залежить від конкретних показань пацієнта.
Табл. Імплантація та протезування: показання до застосування
Протезування | Імплантація |
Відсутність зубів, включаючи як поодинокі втрати, так і повну відсутність зубного ряду. Ці випадки є найпоширенішою причиною звернення до протезування. | Відсутність одного або кількох зубів, а також атрофія кісткової тканини. |
Аномальний розвиток зубів. Якщо зуби мають незвичайну структуру або розташування. Патологічне стирання твердих тканин зубів. | Поодинокі дефекти зубного ряду, які вимагають препарування сусідніх здорових зубів. |
Сколи зубів, що виникають внаслідок травматичних впливів та інших ушкоджень. | Відсутність останніх зубів у ряду, які дозволяють провести незнімне протезування з надійною фіксацією. |
Некаріозні ураження твердих тканин зуба. Включаючи клиноподібні дефекти та інші аномалії. | Повна відсутність зубів, де імплантація може забезпечити незнімне протезування або надійнішу фіксацію повних знімних протезів. |
Протипоказання для встановлення імплантів та протезів
- Гострих запально-інфекційних процесів у ротовій порожнині, оскільки необхідно попередньо усунути запалення та інфекцію для успішного протезування.
- Травм слизової оболонки, оскільки такі ушкодження можуть ускладнити чи уповільнити процес загоєння після протезування.
- Нестачі кісткової тканини в місці, де потрібно встановити імпланти, оскільки кісткова тканина є опорою протеза.
- Психічні порушення, які можуть позначитися на успішності, тривалості лікування та адаптації до протезу.
- Вагітності – щоб уникнути негативних впливів на зубощелепну систему під час цього періоду.
Протипоказання можуть змінюватись в залежності від індивідуальних особливостей та конкретної ситуації пацієнта, і вони можуть бути визначені лікарем під час консультації та обстеження у стоматології.
Через серйозніший протокол операції, імплантація зубів має більше протипоказань у порівнянні з протезуванням. Існують абсолютні та відносні протипоказання, які повністю або тимчасово не дозволяють встановити імпланти.
- Хронічні захворювання організму, такі як туберкульоз, ревматична хвороба, цукровий діабет, захворювання слизової порожнини рота, стоматит.
- Хвороби крові та кровотворних органів.
- Захворювання кісткової системи, що знижує регенераційні можливості кістки.
- Захворювання центральної та периферичної нервової системи.
- Злоякісні пухлини, особливо в період проведення спеціальної терапії та деякий час після її закінчення.
- Пародонтит у гострій формі.
- Неправильний прикус і підвищене стирання зубів.
- Передракові та пухлиноподібні захворювання в порожнині рота та щелепах.
- Захворювання скронево-нижньощелепного суглоба.
- Бруксизм, постійний стиск щелеп і скрегіт зубами, особливо уві сні.
- Анатомічні особливості будови щелеп, які можуть унеможливлювати застосування імплантів і вимагати проведення попередніх кістково-реконструктивних операцій.
- Вагітність та період лактації також тимчасово можуть бути протипоказанням.
Імплантація та протезування: різниця у способі відновлення зубного ряду
Кожна ортодонтична операція має свої особливості установки:
- Імплантація являє собою хірургічну стоматологічну операцію, в ході якої в кісткову тканину зубної щелепи фіксуються спеціальні титанові імпланти, що виконують функцію природного кореня зуба. Ці імпланти мають унікальне різьблення, що сприяє більш ефективній остеоінтеграції. Усього за 3-6 місяців зубні імпланти повністю інтегрується з навколишніми тканинами щелепи. Імплантація успішно вирішує широкий спектр проблем, пов’язаних із відсутністю одного чи цілого ряду зубів.
- Протезування, у свою чергу, є методом відновлення одного, двох або більше зубів, і він не включає в себе кореневу фіксацію зубних елементів. У разі втрати одного зуба застосовується метод мікропротезування з використанням вкладки або штифта, що встановлюються в зубну порожнину. Поодинокі коронки виготовляються з різних матеріалів, таких як цирконій, металокераміка та інші, і мають високу міцність, забезпечуючи тривалий термін служби (понад 10 років).
Термін служби протезів та імплантів
Порівняємо також тривалість служби імплантів та протезів:
- Якщо протези встановлені на імпланти, то термін їхньої служби значно переважає і становить 20-25 років, і часто можуть служити довічно. Це пояснюється тим, що такі конструкції мають міцну основу і надійно закріплені на штучних коренях зубів. У майбутньому можлива заміна протезу, але імплантат залишиться в щелепній кістці як невід’ємна її частина.
- У разі протезних конструкцій їх термін служби значно коротший і складає всього кілька років, за умови правильного догляду. Максимальний термін використання протезів обмежується 5-8 роками, після чого необхідно встановити нові протези.
Протезування зубів чи імплантація: естетичні показники
Імпланти мають більш високий показник естетики. Вони зберігають цілісність сусідніх зубів і щільно прилягають до ясен, що робить їх практично невідмінними від природних зубів. В той час як протези, особливо передні, часто можуть бути помітні неозброєним оком, оскільки мають менш природний зовнішній вигляд.
Висновки
Отже, підіб’ємо підсумки:
- Щоб відновити один зуб або цілий зубний ряд, існують два основні методи: протезування та імплантація зубів.
- Імплантація вважається більш надійним та естетичним методом відновлення зубів, хоча він також більш витратний.
- Однак варто відзначити, що імплантація має більше протипоказань порівняно з протезуванням, що робить останнє альтернативним варіантом, якщо неможливо встановити імпланти.
- Зубні імпланти мають довгий термін служби і можуть прослужити людині протягом усього її життя, тоді як термін служби протезів обмежений лише кількома роками.
Джерела
- Посібник з дентальної імплантології: керівництво / Джон А. Хобкек, Роджер М. Вотсон, Ллойд Дж. Дж. Сізн; пров. з англ. за заг. ред. М. З. Миргазізова. – 2-ге вид.
- Протезування із опорою на імплантати. Планування від результату Штефан Вольфарт 2016р.