Чи можлива імплантація при пародонтозі та пародонтиті?
Пародонтоз і пародонтит — це два різних захворювання, що вражають пародонт (тканини, що утримують зуб у щелепі). Пародонтоз характеризується повільним атрофуванням ясен та кісткової тканини, і не супроводжується запаленням у ротовій порожнині. Пародонтит же є запальним захворюванням, що вражає ясна і кісткові структури.
Імплантація при пародонтозі і пародонтиті — досить складна задача, та сьогодні її цілком можна виконати. На початкових стадіях, коли запалення ще не призвело до значної втрати кісткової тканини, імплантацію можна проводити. Однак при розвинених стадіях пародонтиту і пародонтозу, коли вже відбулася значна втрата кісткової тканини, імплантація може бути ускладнена або неможлива. Часто у таких випадках потрібно попереднє нарощування кістки.
Перед встановленням імпланту потрібне лікування основного захворювання. У випадку пародонтиту це усунення запалення в ротовій порожнині і відновлення здоров’я ясен (наскільки це можливо). При пародонтозі лікування зводиться до усунення атрофії тканин.
Таким чином, імплантація зубів при пародонтиті та пародонтозі можлива, проте пацієнту бажано звернутися до лікаря на ранніх стадіях захворювання. Запущені стадії цих хвороб суттєво ускладнюють процес встановлення імплантів.
Чим небезпечна імплантація при цих захворюваннях
- Підвищений ризик інфекції. При пародонтиті існує підвищений ризик інфікування навколо імпланту. У свою чергу, інфекція підвищує ймовірність відторгнення імпланту.
- Втрата кісткової тканини. І пародонтит, і пародонтоз можуть призводити до втрати кісткової тканини, що ускладнює імплантацію, тому що для стійкої фіксації імпланта потрібна достатня кількість здорової кісткової тканини.
- Погана остеоінтеграція. Остеоінтеграція – це процес, у якому імплант інтегрується з кістковою тканиною. При пародонтозі та пародонтиті цей процес може бути порушений, що збільшує ймовірність відторгнення.
- Повторний розвиток патології пародонту. Навіть після успішної імплантації у пацієнтів з історією пародонтальних хвороб зберігається ризик рецидиву пародонтиту. Тому таким пацієнтам потрібно регулярно оглядатися у лікаря виявлення проблем на ранній стадії.
У зв’язку з цими ризиками вкрай важливим є проведення ретельної діагностики та попереднього лікування.
Які симптоми при захворюваннях пародонту?
Пародонтит та пародонтоз можуть проявлятися різними симптомами, які важливо розпізнавати для своєчасної діагностики та лікування. Розглянемо докладніше прояви цих хвороб.
- кровоточивість ясен, яка часто виникає під час чищення зубів або використання зубної нитки;
- почервоніння та набряк ясен через розвиток запального процесу;
- біль у яснах, який буває нестабільним та/або може посилюватися при прийомі їжі;
- спадання тканин ясен, через що зуби здаються довшими;
- поганий запах із рота, який важко усунути;
- розхитування та втрата зубів;
- утворення пародонтальних кишень (проміжки між яснами та зубом, де можуть накопичуватися бактерії, що у свою чергу збільшує ймовірність інфекційного зараження);
- зміна прикусу через втрату зубів або їх зміщення.
- атрофія ясен — поступове спадання тканин ясен без явних ознак запалення (на відміну від пародонтиту, для якого характерний запальний компонент);
- оголення коріння зубів, що у свою чергу призводить до підвищеної чутливості зубів;
- зміна кольору ясен, які стають блідими або набувають синюшного відтінку;
- кровоточивість ясен (проте в даному випадку вона менш виражена, ніж при пародонтиті);
- втрата зубів, що виникає в результаті прогресуючої втрати кісткової тканини.
Обидві патології потребують уваги та лікування у стоматолога. Якщо ви помітили один або кілька із цих симптомів, необхідно звернутися до фахівця.
Як проходить підготовка до імплантації при пародонтозі та пародонтиті?
Підготовка до імплантації зубів при пародонтозі та пародонтиті потребує комплексного та багатоетапного підходу, включно із стоматологічними, та загальномедичні аспекти. Основна мета полягає у створенні сприятливих умов для успішної імплантації та зниження ризику можливих ускладнень. Ось ключові етапи цієї підготовки:
- Професійне чищення ротової порожнини. Це включає глибоке чищення ротової порожнини, усунення зубного нальоту та зубного каменю, що є фундаментальним етапом у підготовці до імплантації.
- Ретельний збір анамнезу. Враховуючи, що пародонтоз часто пов’язаний із системними захворюваннями, такими як діабет, серцево-судинні та респіраторні патології, то лікар також цікавиться загальним станом здоров’я пацієнта.
- Поліпшення кровообігу у яснах. Це може включати спеціальний масаж ясен, фізіотерапевтичне лікування та інші методи, спрямовані на покращення кровопостачання та загального стану ясен на фоні пародонтиту або пародонтозу.
- Планування імплантації. Включає визначення типу імплантатів, їх розташування і можливих додаткових процедур (наприклад, кісткової пластики, якщо це необхідно).
Види імплантації при захворюваннях пародонту
При виборі методу імплантації у пацієнтів із захворюваннями пародонту лікарі оцінюють ряд факторів, включаючи ступінь ураження ясен, стан кісткової тканини та загальне здоров’я порожнини рота. Залежно від цих умов, при пародонтиті та пародонтозі можуть застосовуватися такі види імплантації:
- Встановлення одного чи кількох імплантів. Дана методика застосовується рідко, оскільки при пародонтиті або пародонтозі виникає необхідність у заміні всього зубного ряду.
- Повне протезування на імплантах (All-on-4 чи All-on-6). Всі пошкоджені зуби видаляються, після чого у щелепну кістку імплантуються 4-6 імплантів. Ці імпланти є опорою для протеза.
- Базальна імплантація. Базальна імплантація є альтернативним підходом, який застосовується при значній втраті кісткової тканини, коли традиційна імплантація неможлива або небажана. Імплантати вставляються в базальний (глибокий) шар кісткової тканини, який зазвичай більш стабільний і менш схильний до атрофії.
Вибір методу імплантації при захворюваннях пародонту вимагає ретельної діагностики та попереднього лікування, а також тісної взаємодії між пацієнтом та лікарем, щоб досягти найкращого результату.
Джерела
- Patel RM. Dental Implants for Patients with Periodontitis. Prim Dent J. 2020 Jan 29;8(4):54-61. doi: 10.1308/205016820828463898. PMID: 32127095.
- King E, Patel R, Patel A, Addy L. Should implants be considered for patients with periodontal disease? Br Dent J. 2016 Dec 9;221(11):705-711. doi: 10.1038/sj.bdj.2016.905. PMID: 27932832.
- Ito T, Oda Y, Yasuoka H, Nakamura M, Hirano T, Sasaki H, Furuya Y, Yajima Y. Implant Treatment in Patient with Periodontitis: A Case Report with 13-year Follow-up. Bull Tokyo Dent Coll. 2022 Mar 8;63(1):23-30. doi: 10.2209/tdcpublication.2021-0027. Epub 2022 Feb 15. PMID: 35173084.