Імпланти чи мостоподібні протези?
Зубні імпланти — це сучасні та надійні конструкції, які замінюють відсутні корені зубів. Вони встановлюються безпосередньо в щелепну кістку і є опорою для зубних протезів або коронок. Головна перевага імплантів – їхня здатність відновлювати функціональність та естетику без впливу на сусідні зуби.
Міст – це протез, який замінює один або кілька відсутніх зубів, спираючись на сусідні зуби чи імпланти. Цьому методу віддають перевагу ті, хто хоче швидко відновити втрачені зуби без хірургічного втручання. Однак для його встановлення часто потрібне шліфування сусідніх зубів.
То що краще? В цілому, імпланти вважаються більш надійними та довговічними. Вони зберігають природний стан сусідніх зубів і запобігають їхньому зносу. Однак у певних ситуаціях мости можуть бути кращими, особливо якщо йдеться про тимчасові рішення.
Важливо розуміти, що вибір не завжди стоїть між імплантом та мостом як таким. У деяких випадках найкращим рішенням може бути комбінація обох методів: наприклад, встановлення моста на імпланти. Таке поєднання забезпечує максимальну функціональність та довговічність.
Переваги та недоліки мостів та імплантів
Для об’єктивності ми зібрали особливості імплантів та мостів у таблицю, щоб читач зміг зробити висновки.
Таблиця. Порівняльна характеристика імплантів та мостів
Критерій | Імпланти | Мости |
Особливості виробів | Імплант — це штучний корінь, виготовлений з титану. Його встановлюють у кістку під ясна. | Міст — протезна конструкція, що являє собою з’єднаний ряд коронок, що імітують зуби. |
Кількість зубів, яких можна відновити | Один імплант здатний замінити як один, так і кілька зубів. Існують протоколи імплантації, коли на 4 або 6 імплантах ставлять мости, відновлюючи цілий зубний ряд. | За допомогою зубного моста можна відновити декілька зубів. |
Вартість | Висока. Це один із недоліків імплантації. Така ціна пов’язана не тільки з дорогими матеріалами, але і складністю процедури. При цьому потрібно враховувати, що імпланти служать десятиліттями, чого не скажеш про мостоподібні протези. | Ціна мостоподібних виробів помітно нижча за імпланти. Їх порівняно легко встановлювати. Крім того, вони виготовлені з менш дорогих матеріалів – пластику, металокераміки та інших. |
Вплив на здорові зуби | При встановленні імплантів сусідні зуби не задіяні. | Для встановлення мостоподібного протезу обточуються сусідні зуби. Саме на них він і кріпиться. Згодом обточування може призвести до подальшого руйнування зубів. |
Як виріб поєднується з тканинами | Імплант виготовлений з титану — металу, який має хорошу біосумісність. Після вживлення стрижень обростає кістковими тканинами (період остеоінтеграції). Титановий стрижень та кісткові тканини зростаються досить щільно, без утворення щілин. Ця обставина суттєво знижує ймовірність інфікування. | Між яснами та мостом залишаються щілини, куди можуть потрапляти мікроорганізми та харчові частки. Це сприяє розвитку інфекційного процесу за недостатньої гігієни ротової порожнини. |
Як довго служать | Імпланти служать десятиліттями. Це найбільш довговічні конструкції. | Термін служби мостоподібних виробів становить кілька років, максимум – 10. |
Вплив на щелепу | Імплант встановлюється в щелепу, завдяки чому на кістку припадає жувальне навантаження. Це дозволяє уникнути атрофії. | Належного навантаження на щелепу немає. Таким чином, згодом кісткова маса зменшується, що в майбутньому може вимагати корекції протезної конструкції. |
Тривалість процедури | Встановлення імпланту проводиться протягом 1-2 годин. Що ж до термінів відновлення зубів, це залежить від типу імплантації. При двоетапному протоколі спочатку ставлять імплант, а коронку через 2-6 місяців. За одноетапної імплантації коронки встановлюють протягом 3 днів. | Протезування триває приблизно місяць. Такий термін пов’язаний із необхідністю у проведенні лікування та підготовки сусідніх зубів до встановлення моста. |
Ускладнення | Виникають рідко. Головним чином, це ускладнення пов’язані з хірургічним втручанням — невелика набряклість, больові відчуття, які знімаються препаратами. Імовірність відторгнення імпланту не перевищує 1%. | Існують ризики оголення шийки опорних зубів та їх подальшого руйнування. Щілини між протезами і яснами сприяють скупченню харчових частинок і мікроорганізмів, що загрожує розвитком інфекційно-запального процесу. |
Ступінь комфорту | Швидке звикання. | Порівняно довгий період адаптації. |
Різниця у лікуванні
Вибір між зубним мостом та імплантацією часто залежить від індивідуальних потреб пацієнта та рекомендацій лікаря. Розберемося в основних відмінностях цих методів:
- Жувальне навантаження. Примітною перевагою імплантації є можливість відновлення рівномірного жувального навантаження на щелепу. Завдяки цьому мінімізується ризик атрофічних змін у щелепній кістці. При використанні мостоподібних конструкцій досягти такого рівномірного розподілу навантаження складніше.
- Час лікування. Якщо розглядати швидкість проведення процедур, то встановлення мостів потребує набагато менше часу: від двох до чотирьох тижнів. У випадку імплантації пацієнту необхідно чекати 2-4 місяці на приживлення штучного кореня перед встановленням коронки (якщо йдеться про класичну імплантацію).
- Хірургічне втручання. Імплантація вимагає хірургічного втручання: у щелепній кістці створюються отвори для встановлення імпланту. Для встановлення мостів хірургія не потрібна, необхідна лише підготовка опорних зубів, яка може включати обточування, видалення або депульпування.
Протипоказання для встановлення імплантів та мостів
Важливий аспект – протипоказання. Їхня наявність визначається на етапі діагностики. Сміємо вас запевнити, що за наявності протипоказань до тієї чи іншої процедури лікар обов’язково підбере для вас альтернативу, тому без зубів ви точно не залишитеся.
- сильні дефекти зубного ряду (втрата понад 4-х одиниць);
- запущені форми пародонтиту чи пародонтозу;
- атрофічні зміни у кістковій тканині;
- остеопороз;
- відсутність крайніх молярів.
- тяжкі захворювання внутрішніх органів на стадії декомпенсації;
- злоякісні новоутворення;
- порушення згортання крові;
- цукровий діабет, який не піддається контролю (що буває вкрай рідко, тому це захворювання сьогодні, як правило, не перешкоджає імплантації);
- тяжкі неврологічні чи психічні розлади.
Особливості кріплення
Розглянемо особливості фіксації імплантів та мостів:
- Імпланти. Вживлюється безпосередньо в щелепну кістку. Він служить заміною кореня втраченого зуба і стає основою встановлення коронки. Після встановлення імпланту відбувається процес його зрощення з кісткою – остеоінтеграція. На поверхню імпланту ставлять абатмент – спеціальну деталь, на яку кріпиться коронка чи міст.
- Мостоподібні конструкції. Кріпиться на сусідніх з порожнім місцем зубах, які є опорою для мостоподібної конструкції. Ці зуби обточуються, щоб створити для мосту надійну основу. Після того як опорні зуби готові та міст виготовлений, конструкція фіксується на місці за допомогою спеціального цементу.
Ускладнення після встановлення
Після встановлення моста або імпланту пацієнт може зіткнутися з деякими ускладненнями:
- Незручність та хворобливі відчуття. На початковому етапі цілком природно відчувати дискомфорт. Зазвичай він минає за кілька днів. Якщо біль не згасає за 10 днів, рекомендується консультація з фахівцем.
- Проблеми із гігієною. Найбільш типово для мостоподібних конструкцій, коли харчові залишки можуть застрягати у щілинах. Така ситуація потребує ретельної гігієни.
- Ризик відторгнення. Хоча цей ризик дуже низький (менше 1%), у деяких випадках імпланти можуть не прижитися. Такі симптоми як запалення, кровотеча та гострий біль свідчать про можливе відторгнення та є приводом для екстреного звернення до лікаря.
Термін служби сучасних імплантів та мостів
Середній термін служби імпланту – 20-25 років. Однак це за умови належного догляду за ротовою порожниною. Мостоподібні протези прослужать максимум 10 років.
Що виглядає естетичніше — міст чи імплант
І імпланти, і мости виглядають досить гарно. У цьому сенсі сучасна стоматологія досягла вражаючих успіхів. При цьому слід зазначити, що з погляду естетики імплантам немає рівних. Тут потрібно враховувати і той факт, що мости згодом можуть псуватися через скупчення під ними харчових частинок та мікроорганізмів.
Висновки
Імпланти та мости – гідні рішення для відновлення зубного ряду. Вибір методу залежить як від медичних показань, так і переваг та фінансових можливостей пацієнта.
Процес встановлення мостів більш простий та короткий. При цьому імпланти відрізняються більш тривалим терміном служби, високою функціональністю та покращеними естетичними показниками. Важлива перевага імплантів – повноцінне навантаження на щелепу, що дозволяє запобігти атрофії кістки.
Джерела
1. Scheuber S, Hicklin S, Brägger U. Implants versus short-span fixed bridges: survival, complications, patients’ benefits. A systematic review on economic aspects. Clin Oral Implants Res. 2012 Oct;23 Suppl 6:50-62. doi: 10.1111/j.1600-0501.2012.02543.x. PMID: 23062127.
2. Hebel K, Gajjar R, Hofstede T. Single-tooth replacement: bridge vs. implant-supported restoration. J Can Dent Assoc. 2000 Sep;66(8):435-8. PMID: 11040527.
3. Olsson M, Gunne J, Astrand P, Borg K. Bridges supported by free-standing implants versus bridges supported by tooth and implant. A five-year prospective study. Clin Oral Implants Res. 1995 Jun;6(2):114-21. doi: 10.1034/j.1600-0501.1995.060207.x. PMID: 7578781.