Чому цукровий діабет може бути небезпечним при імплантації зубів
Цукровий діабет являє собою серйозне захворювання системного характеру, при якому підвищується рівень глюкози в крові. Цей стан суттєво уповільнює процес загоєння тканин та впливає на нормальну циркуляцію крові. У зв’язку з цим встановити імпланти було неможливим для діабетиків тривалий час.
- Збільшенню часу, необхідного для того, щоб імпланти успішно прижилися. Це пов’язано з уповільненою швидкістю регенерації тканин.
- Можливим ускладненням, включаючи периімплантит (запальний стан навколо штифта) та відторгнення імпланту в ротовій порожнині.
- Виникненню алергічних реакцій на матеріали виготовлення імплантів та коронок.
Наукове дослідження – чи можна ставити імпланти під час діабету
Безпека імплантації пацієнту з діабетом була доведена в ході дослідження, результати якого опубліковані в 2002 році в місті Вестерос, Швеція, в Центральній лікарні.
Кількість встановлених імплантатів та мостів | Частка конструкцій, що прижилися, через 1 рік після встановлення |
Встановлено 136 імплантатів та 38 мостів для 25 пацієнтів. | 94,1% |
Етапи імплантації при діабеті
- Діагностика
Для проведення імплантації необхідно, щоб пацієнт пройшов обстеження у терапевта та ендокринолога. Лікарі оцінюють загальний стан пацієнта, на основі якого визначають можливість відновлення зубів імплантами.
У яких випадках протипоказано імплантацію при діабеті
- При першому типі діабету не рекомендується використання імплантів.
- Порушений обмін вуглеводів в організмі та підвищення рівня цукру в крові.
- У пацієнта є хвороби серцево-судинної системи.
- Якщо людина не стежить за станом свого здоров’я, вживає наркотичні речовини та алкоголь.
Цукровий діабет першого типу
Даний тип вважається інсулінозалежним діабетом, який частіше виникає у молодих людей і може бути викликаний інфекцією або спадковими факторами. При такому діабеті підшлункова залоза не може виробляти потрібну кількість інсуліну, і без лікування (введення інсуліну) цей стан може бути фатальним.
Цукровий діабет другого типу
Другий тип діабету – це набута форма захворювання, що розвивається через неправильний спосіб життя. Він зазвичай виникає у зрілих пацієнтів, коли клітини організму не можуть ефективно використовувати інсулін, що призводить до підвищення рівня глюкози в крові. У більшості випадків при даному захворюванні пацієнтам достатньо дотримуватися спеціальної дієти та приймати ліки.
Особливості процедури
Щоб встановити імпланти пацієнту з діабетом, потрібно ретельно підготуватися. Перед вживленням титанового кореня важливо отримати консультацію не тільки у імплантолога, а й у ендокринолога. Але навіть якщо обидва фахівці приходять до висновку, що зубна імплантація можлива при цьому захворюванні, завжди варто пам’ятати про потенційні ризики.
Види імплантів та протезів
Пацієнти з цукровим діабетом мають підвищену чутливість до зовнішніх впливів, тому при проведенні імплантації для таких людей стоматологи віддають перевагу біоінертним імплантам та коронкам, щоб знизити ризик розвитку ускладнень.
Лікарі застосовують імпланти з чистого титану та безметалові коронки з діоксиду цирконію. Ці матеріали легкі, мають довгий термін служби, біосумісні з організмом людини, успішно інтегруються і сприяють рівномірному навантаженню на зубні імпланти.
Методи імплантації
При цукровому діабеті методи заміщення втрачених зубів обмежені, до них можна віднести два види імплантації:
- Одномоментна з негайним навантаженням. Методика представляє собою установку титанового штифта в лунку відразу після видалення зубної одиниці. Технологія має низку переваг, таких як мінімальна травматизація та зниження ризиків, а також спрощення процесу загоєння післяопераційної рани. Одномоментна імплантація дозволяє встановлювати тимчасову коронку або мостоподібний протез одразу після операції.
- Експрес-протокол із негайним навантаженням. Цей метод застосовується, коли відсутній зуб було видалено, і лунка вже заросла. Імплантолог робить надріз у яснах і вкручує імплант у кісткову тканину щелепи, використовуючи спеціальне різьблення для забезпечення стабільності та мінімізації пошкоджень кістки. Після вживлення титанового кореня негайно встановлюється тимчасовий протез (коронка), а постійний буде встановлено через кілька місяців.
При цукровому діабеті іноді також застосовується класична двоетапна імплантація, при якій титановий штифт спочатку проходить період приживлення без навантаження. Тільки після повного приживлення на імплант фіксується постійна коронка.
Післяопераційний період
Медикаментозна терапія
Після встановлення імплантів усі пацієнти, які страждають на цукровий діабет, повинні слідувати наступним рекомендаціям стоматолога:
- Приймати антибіотики з метою унеможливлення розвитку запальних процесів та ускладнень протягом перших 12 днів.
- Забезпечувати ретельну гігієну ротової порожнини під час процесу загоєння рани та приживлення імпланту.
- Мінімізувати фізичні навантаження на організм.
- Дотримуватись призначеної лікарем дієти.
- Утримуватися від прийняття гарячих ванн і куріння, особливо важливо дотримуватися цього в перші дні після операції.
У період загоєння пацієнтам з діабетом необхідно відвідувати стоматолога щотижня, а під час приживлення імпланту – щомісяця.
Можливі ускладнення
У перші кілька тижнів після того, як встановили імпланти, пацієнтові при цукровому діабеті слід ретельно стежити за загальним станом здоров’я. У цей час можуть бути больові відчуття та набряки. Іноді можливе підвищення температури. Необхідно повідомляти лікаря про будь-які відхилення від норми. Головною метою в цей період є запобігання розвитку запальних процесів, і у разі їх виникнення слід негайно звернутися до лікаря.
Висновки
Підсумовуючи, можна з упевненістю стверджувати, що в сучасних умовах встановити імпланти пацієнту з цукровим діабетом можливо. Із застосуванням сучасних методів діагностики, сучасного обладнання та досягнень у галузі медицини, така операція може бути проведена з високою ймовірністю успішного результату.
На успіх зубної імплантації при діабеті впливає як стан здоров’я пацієнта, так й застосована техніка імплантації, точне дотримання лікарем протоколу операції та використаних матеріалів.
Джерела
- Дентальна імплантологія. Хірургічні аспекти (Майкл С. Блок (Michael S. Block)) 2011
- Ортопедична стоматологія: підручник/М.М. Рожко, В.П. Неспрядько, І.В. Палійчук та ін.