Видалення зуба – це процедура, яка може бути необхідною з різних причин, від пошкоджень і карієсу, до проблем із зубами мудрості.
- Підготовка. Лікар проводить передопераційний огляд і діагностику стану зуба і навколишніх тканин за допомогою рентгенівських знімків.
- Анестезія. Для зниження больових відчуттів під час процедури пацієнту вводиться місцева анестезія. Перед цим перевіряється реакція людини на анестетичний препарат шляхом алергопроби.
- Видалення зуба. Після того як анестезія подіяла, лікар приступає до операції. Він використовує спеціальні інструменти для видалення зуба з ясен. Стоматолог діє обережно, щоб не пошкодити навколишні тканини.
- Очищення й обробка лунки. Після того як зуб вирвано, лікар очищає й обробляє лунку, щоб переконатися, що всі залишки зуба видалено і рана готова до загоєння. У деяких випадках лікар може вставити в лунку тампон, який допомагає кров’яному згустку формуватися.
Після того як стоматолог вирвав хворий зуб, він може прийняти рішення зашити ясна. Це відбувається у випадках, коли операція становить певну складність, наприклад, якщо зуб має викривлене коріння або застряг у кістковій тканині. Також шов може бути необхідний для запобігання кровотеч у пацієнтів з певними стоматологічними проблемами, такими як гінгівіт або пародонтит, або якщо у людини є порушення згортання крові.
Зашивання рани після видалення зуба необхідне для кількох цілей. По-перше, шов допомагає зберегти кров’яний згусток. По-друге, шов знижує ризик появи ускладнень і кровотеч. Крім того, він допомагає зменшити больові відчуття після операції і прискорює загоєння рани. Після операції з видалення зуба необхідно дотримуватися рекомендацій стоматолога щодо догляду за швом і раною. Вони допоможуть запобігти можливим ускладненням і забезпечать швидке та безболісне загоєння.
Загальні рекомендації з догляду
Після видалення зуба рекомендації хірурга можуть відрізнятися залежно від типу видаленого зуба і способу, яким проводили операцію. Наприклад, загоєння рани може зайняти більше часу, якщо зуб був багатокореневим, а саме: шістки, сімки і вісімки.
- Дотримуватися інструкцій, наданих стоматологом після процедури, включно з прийняттям призначених препаратів, таких як антибіотики, протизапальні або знеболювальні засоби.
- Обмежити вживання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оскільки вони можуть уповільнювати загоєння рани.
- Дотримуватися м’якої дієти протягом перших кількох діб після операції.
- Стежити за реакцією організму і можливими ускладненнями, звертаючи увагу на будь-які ознаки інфекції, такі як підвищення температури, набряклість або почервоніння в області рани.
- Уникати полоскання ротової порожнини в перші 24 години після процедури. На другий день після операції можна почати обережно промивати порожнину рота теплою солоною водою. Незважаючи на те що пацієнти часто цікавляться чим полоскати рот після видалення зуба, полоскання категорично заборонено.
- Рекомендується обмежити відвідування активних заходів, таких як похід до басейну або лазні.
Після операції з видалення зуба важливо ретельно дотримуватися інструкцій, наданих стоматологом, і слідувати правилам щодо догляду за раною, приймання рекомендованих препаратів і регулярних візитів на контрольні огляди (у разі потреби).
Управління больовими відчуттями та кровотечею
Протягом 2-3 діб після операції може спостерігатися набряк, який є звичайною реакцією організму на хірургічне втручання. Зазвичай він починає спадати на 4 день після процедури, але у випадках якщо цього не відбувається, стоматолог може призначити протизапальні засоби. Після операції також можливі такі прояви:
- Ускладнене відкривання рота. Може статися через набряклість і біль у ділянці рани.
- Підвищення температури тіла до 38 градусів. Є нормальною реакцією організму на стрес, пов’язаний з операцією. Однак, якщо температура тримається вище зазначеного показника або підвищується, необхідно проконсультуватися зі стоматологом.
Після видалення зуба може виникнути біль, яку можливо полегшити за допомогою знеболювальних засобів. У цьому разі використовуються препарати, що містять анальгетики. Завершивши операцію, лікар пояснить, як зняти біль після видалення зуба, і випише рецепт у разі потреби.
Виділення крові в перші півдня після операції вважаються стандартним явищем.
- Прикласти холод до щоки, в тій ділянці, де був вирваний зуб.
- Намагатися уникати створення вакууму всередині ротової порожнини, оскільки це може посилити кровотечу.
- Підняти підборіддя вище лінії носа.
Специфічні поради щодо догляду
Для того щоб забезпечити правильний догляд за раною після операції з видалення зуба, необхідно уважно виконувати рекомендації, надані лікарем. Стоматолог може призначити певні препарати, зокрема антибіотики, а також порекомендувати використовувати ванночки з антисептичним розчином. Вони необхідні в разі наявності в ротовій порожнині бактеріального нальоту або карієсу, а також якщо було зроблено надріз ясен для видалення зуба. Найчастіше ванночки використовують приблизно тричі на добу. Важливо не плутати їх із полосканням. Розчин для ванночки можна зробити з хлоргексидину, солі, ромашки або евкаліпта. Використання ванночок може допомогти в лікуванні запального процесу і прискорити загоєння рани після видалення зуба.
Чого уникати після видалення зуба
- Не витягувати завчасно тампон, поміщений у лунку після видалення зуба. Тампон має бути витягнутий протягом часу, визначеного стоматологом, щоб запобігти ризику інфікування рани. Тампон допомагає згустку крові сформуватися.
- Протягом перших 3 годин після операції варто утриматися від вживання їжі та напоїв. Їжа може пошкодити згусток, що утворився в рані, і призвести до розвитку інфекції та запальних процесів.
- Протягом кількох днів після операції вживати м’яку їжу, уникаючи: гострого, жорсткого і гарячого.
- Обмежити фізичну активність. Цей крок потрібен для запобігання збільшенню кровотоку в ділянці рани, і сприяє швидкому та ефективному загоєнню.
- Необхідно уникати травмування лунки та її механічного очищення. Важливо підтримувати ретельну гігієну і чистити рот після видалення зуба двічі на день, проте потрібно робити це акуратно, уникаючи потрапляння щітки в рану.
- Не полоскати ротову порожнину до загоєння рани, не намагатися витягти кров’яний згусток і обмежити міміку обличчя для того, щоб згусток залишався неушкодженим.
Дотримання цих обмежень допоможе запобігти можливим ускладненням у процесі загоєння рани на місці видаленого зуба.
Ознаки, що вимагають негайного звернення до лікаря
Після проведення операції з видалення зуба важливо забезпечити правильний догляд за лункою, що утворилася, щоб уникнути ускладнень.
- Залишки видаленого зуба. У роті були помічені залишки кореня або зуба в області лунки. Не варто намагатися видаляти їх самостійно. Такі спроби можуть призвести до додаткових пошкоджень тканин і посилити ризик інфекції.
- Відновлення кровотечі з лунки. Після утворення згустку крові почалася кровотеча з лунки, це може свідчити про порушення процесу згортання крові або про інші ускладнення.
- Не спадає набряклість. Набряклість навколо рани не зменшується протягом 4 днів після операції та навіть посилюється. Це може свідчити про інфекцію або абсцес.
- Біль і дискомфорт під час ковтання. Поява болю і дискомфорту під час ковтання або відкривання рота може бути ознакою інфекції або запалення в ділянці рани.
- Підвищення температури тіла. Якщо через кілька днів після операції температура не знижується і навіть збільшується, це може свідчити про можливий запальний процес.
- Оніміння на шкірі обличчя. Поява оніміння на боці обличчя, де було видалено зуб, може бути ознакою пошкодження нервів унаслідок процедури.
- Постійні болі. Біль і дискомфорт навколо лунки не зменшуються навіть під час прийому сильнодіючих знеболювальних засобів. Рекомендується звернутися до стоматолога і дізнатися, скільки болять ясна після видалення зуба і чи є це нормою в цьому випадку.
Висновок: основні правила догляду після видалення зуба
Видалення зуба є процедурою, яка необхідна для вирішення стоматологічних проблем. Якщо зуб не вдається вилікувати, необхідно його вирвати. Операція з видалення може бути неприємною і потребує деякого часу для загоєння рани. Після процедури лікар консультує пацієнта про те, які препарати йому необхідно приймати (зокрема антибіотики) і дає рекомендації щодо догляду за раною. Вони можуть включати використання ванночок, своєчасне вилучення тампона, приймання препаратів та інші. Прискорити загоєння рани й уникнути ускладнень після операції можна завдяки основним правилам догляду:
- Уникати фізичних навантажень.
- Проводити правильну гігієну ротової порожнини без полоскання.
- Контролювати харчування (не вживати гарячу, гостру і тверду їжу).
Необхідно дати своєму організму достатньо часу на відновлення після операції, уникаючи стресів і активних видів діяльності. Дотримання цих правил допоможе мінімізувати ризик ускладнень після видалення зуба і прискорить процес загоєння рани. Однак, у разі виникнення незвичної реакції організму та ускладнень після операції, необхідно звернутися до фахівця для консультації та подальшого лікування.