Що таке базальна імплантація?
Базальна імплантація — методика, розроблена 1982 року французьким лікарем Жаном-Марком Жульє. Ця технологія полягає у встановленні імплантів прямо в базальний шар щелепної кістки, який, по суті, є продовженням її губчастого відділу. Жульє прагнув допомогти тим, хто стикається з атрофією щелепи. Зазначимо, що зменшення об’єму кістки — природний процес після втрати зубів. Це відбувається через відсутність жувального навантаження на щелепи. На цьому фоні погіршується кровообіг, а відповідно — і постачання тканин поживними речовинами та киснем, що сприяє розвитку атрофічних процесів.
Цікаво, що в той час, як доктор Жульє працював над своїм методом імплантації зубів, активний розвиток отримав напрямок з нарощування кісткових тканин. Нова процедура передбачала низку переваг у порівнянні з базальною імплантацією. Тому сьогодні при атрофії кісткової тканини головним чином пропонується попереднє її нарощування. Базальна імплантація застосовується рідко — у випадках, коли немає альтернативи.
Показання до процедури
- відсутність значної кількості зубних елементів (даний різновид імплантації не проводять при втраті одного зуба);
- повна адентія — відсутність усіх зубів на щелепі (або обох щелепах);
- суттєвий ступінь атрофії кісткової тканини щелеп (через що виникає необхідність встановлення імпланта в нижніх шарах);
- протипоказання чи небажання носити знімні протези;
- сильна рухливість зубів, що виникла внаслідок запальних захворювань ротової порожнини (наприклад, при пародонтозі).
Загалом, більшість із перелічених вище показань справедливі і щодо інших видів імплантації. Відмінність полягає в тому, що до базальної імплантації зубів вдаються при значній атрофії кістки, у випадках коли проведення кісткової пластики неможливе.
Протипоказання до процедури
- тяжких захворюваннях внутрішніх органів на стадії декомпенсації;
- злоякісних пухлинах;
- цукровому діабеті, який складно піддається контролю (це буває вкрай рідко);
- тяжких формах артриту;
- тяжких психічних чи неврологічних розладах (при яких поведінка пацієнта у клініці може бути неадекватною);
- загостренні деяких хронічних захворювань (після настання ремісії імплантація дозволяється).
Наявність протипоказань до базальної імплантації визначається на етапі діагностики.
Етапи базальної імплантації
Імплантація — це багатоступінчастий процес, який починається з огляду та закінчується встановленням протеза. Базальна імплантація зубів не є винятком. Розглянемо основні етапи цієї медичної процедури:
- Діагностика
Перш ніж запропонувати імплантацію, лікар має провести огляд, виміряти альвеолярні відростки та оцінити стан кісток. Для точної картини часто призначаються рентгенівські знімки чи комп'ютерна томографія.
Переваги та недоліки базальної імплантації
Як і будь-яка інша медична процедура, базальна імплантація має свої переваги та недоліки. Лікар обов’язково розповідає про це пацієнту, щоб зрештою ухвалити спільне зважене рішення.
- Швидке протезування. Немає необхідності чекати на місяці для встановлення коронки після процедури. При базальній імплантації через 1-3 діб пацієнту можна ставити зубні коронки або мости. Примітно, що за класичної (двоетапної) імплантації період між установкою штучного кореня та протезу становить 2-6 місяців. Цей час потрібен для остеоінтеграції – зрощення з тканинами кістки.
- Менша кількість візитів до клініки. Зі сказаного вище випливає, що при базальній імплантації пацієнту достатньо здійснити лише кілька візитів до лікаря протягом короткого періоду часу.
- Відсутність потреби у нарощуванні кістки. Це відрізняє базальну імплантацію зубів від традиційних способів.
- Менше хірургічних процедур. Немає необхідності проведення додаткових оперативних втручань при імплантації.
- Складнощі з остеоінтеграцією. Найважливішим процесом для імпланта є остеоінтеграція — його успішне зрощення з кісткою, чим забезпечується надійна фіксація штучного кореня. У компактній частині щелепи цей процес проходить гірше. Через це зростає можливість відторгнення.
- Потенційна травматичність імплантації. Під час проведення процедури може виникнути пошкодження глибоких шарів кістки. Це відчутно при реакції відторгнення, коли імплант підлягає видаленню. При цьому також видаляється фрагмент кістки.
- Тривале відновлення. Набряки та болі після операції можуть зберігатися тривалий час.
- Естетичні вади. Імплантовані зуби за такої імплантації можуть виглядати неприродно.
- Висока рухливість. На відміну від класичних імплантів, базальні відрізняються підвищеною рухливістю. Ця особливість цих виробів стає відчутною після тривалих жувальних навантажень.
Ще одним недоліком базальної імплантації є обмеження кількості відновлених зубів. Вона не підходить для відновлення одного зуба.
Різновиди базальних імплантів
Є кілька різновидів базальних імплантів. Розглянемо докладніше 4 поширені типи:
- Дископодібні. Їхня форма нагадує диск, що й послужило підставою для такої назви. Це досить травматична імплантація, яка передбачає видалення тканин кістки та слизового шару. Після такої процедури може знадобитися тривалий період реабілітації. Крім цього, дископодібні імпланти можуть викликати ускладнення, такі як перімплантит. Сьогодні дискові вироби рідко використовуються у практиці. Якщо вам пропонують такий імплант, рекомендуємо отримати думку іншого фахівця.
- Класичний. Вони виготовляються з титану та мають конічну форму. Вони відрізняються великими розмірами (оскільки вони повинні закріпитись у компактному шарі). У комплекті з таким виробом йде абатмент, який потім кріплять зубну коронку. Установка таких виробів спрощена через особливості конструкції різьблення.
- Вилицеві. Це титанові конструкції, які призначені для верхньої щелепи та встановлюються під кутами від 30 до 60 градусів. Часто їх вибирають для протоколів одноетапної імплантації, таких як All-on-4 або All-on-6.
- Компресійні. Ці вироби можуть бути вживлені як у губчасту, так і компактну кістку. Особливістю їх є компресійне різьблення, яке сприяє утворенню щільних кісткових структур після встановлення.
Чому базальна імплантація менш популярна?
Базальна імплантація, незважаючи на свої переваги, у сучасній стоматологічній практиці є менш популярною, ніж традиційні методи імплантації. Розглянемо основні причини цього:
- Великі недоліки методики. Це висока травматичність, складність хірургічного втручання та небезпека розвитку ускладнень.
- Технічна складність. Цей різновид імплантації вимагає високої кваліфікації лікаря та спеціалізованого обладнання. Не кожна клініка чи фахівець має необхідний досвід для проведення таких операцій.
- Прогрес у галузі нарощування кістки. З розвитком методів нарощування кістки (аугментації) потреба у базальній імплантації зменшилась.
- Стабільність та довгострокові результати. Базальні імплантати можуть бути менш стабільними у довгостроковій перспективі порівняно з традиційними виробами.
Таким чином, виходячи з перерахованих вище факторів, сучасна імплантологія вдається до такої імплантації вкрай рідко.
Відгуки пацієнтів
Наша клініка — один із лідерів у галузі імплантології в Україні. Оскільки медицина не стоїть на місці, ми постійно вдосконалюємося, впроваджуючи нові технології в імплантації. Ми прагнемо забезпечити пацієнтам найвищі стандарти послуг. Тому ми так цінуємо всі ті вдячні відгуки від людей, яким ми допомогли відновити гарну усмішку.
Джерела
1. Patel K, Madan S, Mehta D, Shah SP, Trivedi V, Seta H. Basal Implants: An Asset for Rehabilitation of Atrophied Resorbed Maxillary and Mandibular Jaw – A Prospective Study. Ann Maxillofac Surg. 2021 Jan-Jun;11(1):64-69. doi: 10.4103/ams.ams_446_20. Epub 2021 Jul 24. PMID: 34522656; PMCID: PMC8407620.
2. Vajdi Mitra G, Agrawal N, Shukla N, Aishwarya K, C C P, Raj A. An Evaluation of the Efficacy and Acceptability of Basal Implants in Traumatically Deficient Ridges of the Maxilla and the Mandible. Cureus. 2023 Aug 13;15(8):e43443. doi: 10.7759/cureus.43443. PMID: 37711942; PMCID: PMC10498012.
3. Awadalkreem F, Khalifa N, Satti A, Suleiman AM. The Influence of Immediately Loaded Basal Implant Treatment on Patient Satisfaction. Int J Dent. 2020 Apr 14;2020:6590202. doi: 10.1155/2020/6590202. PMID: 32351569; PMCID: PMC7178505.